Спадкові матеріали

Ukrainian English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish

Яворські гербу Сас.

Згідно з Дуньчевським, походять від угорського графа Ванчалуха, який за Людвіга і Владислава Ягайли відзначився рицарським вчинком, за що король Ягайло обдарував його польським дворянством і крім того надав йому значні маєтки на Русі, а саме: села Турка, Явора, Ільник в землі Перемишльській. Його три сини Занко, Ходко й Іванко отримали кожен по селу і взяли собі прізвища – відповідно перший: Яворський, другий Турецький, Третій Ільницький. Один цього прізвища, канонік Перемишльський, займаючись старанно побудовою костелів, заснував ОО. Капуцинів в Кросні.

Яворський Стефан (1722 р.) – КиївськийМитрополит, світоч своїх часів з великих наук і доброти серця.

Яворські гербу Побуг

Ян син Казимира. Так записаний в переписі польського дворянства королівства в 1851 році.

Яворський Саріуш гербу Єліта. Кількох членів цієї родини згадує перепис Галицького і Буковинського дворянства в 1851 році, як підтвердивших своє дворянське походження - пишуться вони постійно Саріуш з Явори.


Яворські
гербу Косцєша

Самуель в Руському воєводстві в 1632 році, Михайло в землі Ломжинській, Мартін в Сандомирській в 1648 році. Василь посол від Руського воєводства на конвокацію 1648 року. (Несецький). Дочка Казимимра Яворського і Людвіги з Кобровни Анна вийшла за Станіслава Матчинського.


Яворські гербу Сас в Прусах

Дуньчевський про Сасів, а не Косцєшів, як пише Несецький, згадує в Яворі в землі Перемишльській і стверджує, що вони походять від угорського графа Ванчалуха, який при Людвіку і Владиславі Ягайлі, королях польських за рицарські справи і героїчну відвагу заслужив від короля Ягайли шляхетський титул і значні маєтки, на три милі в довжину в землі Перемишльській, тобто Турку, Явору з хуторами і Ільник. Як свідчить привілей в Медиці, даний в 1431 році в земстві Перемишльському є відомість від 1633 року, де записаний цей привілей, а також привілеї від інших королів польських. Згаданий граф Ванчалух, маючи трьох синів: Занка, Ходка, і Іванка, поділив між ними маєтки. Занко осів на Яворі, від нього пішли Яворські, Ходко на Турці, від нього пішли Турецькі, а Іванко на Ільнику, від нього пішли Ільницькі і надано їм герб Сас принесений з Угорщини. Дуньчевський пише: “…біля 1750 року жив Яворський, писар Саноцький, який ощадністю зібрав великі суми, які дісталися його брату каноніку Перемишльському, котрий використав їх на хвалу Богу, а саме, утримував Орден Капуцинів в Кросні, до заснування місії в Бжозові, багато костелів збудував, між ними парафіяльні костели в Старій Долі, Саноку і Ляску, там же і помер в 1778 році”.

Юзеф, комірник кордонний Перемишльський.

Юзеф, радник придворний австрійський і Габрієль, член Галицьких Штатів, сини старости Котельницького і Секержинської, отримали в 1782 році графський австрійський титул з відзнакою на гербі. Габріель від Заленської дітей не мав, а від Батовської мав сина. Юзеф з Ореховською мав трьох синів: Гугона, Францішека і Антонія. Понад сто членів цієї родини підтвердили дворянське походження у відділі Галицьких Штатів в 1782 році і в різних судах. З них одні взяли приставку Червакович інші Гбович, Дубик, Таєвич, Голдич – Леневич, Голдич – Вороньчак, Горошкевич, Ігнацевич, Юсипович, Котарбович, Косачевич, Лискович, Мартич, Мірийович, Острашевич, Петрашевич, Пішкевич, Романович, Шустейович. Один з них, здається, успадкував в 1880 році село Маляву під Бірчою.

 

 

 

 

Атрибутика роду Драго-Сас

© 2015 - 2018 Vysochanskiy-SAS | Всі права захищені

Joomla template created with Artisteer.