Спадкові матеріали

Ukrainian English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish

БОЙКІВСЬКА ДУМКА – 1 квітня 1992 року

 

СЕКРЕТАР КОНОВАЛЬЦЯ ЖИВ У ТУХОЛЬЦІ

 

На старому цвинтарі села Тухольки, який назива­ють Пруським, мало що нагадує про могили. Хіба табличка з глибоко змістовним написом: «Не ходи по гробах, не топчи наш прах, бо ми уже вдо­ма, а ти ще в гостях». А неподалік, праворуч, видно білий пам'ятник у вигляді тризуба, з хрестом при верхівці. Поставлений він на могилі греко-католицького» священика в липні 1990 року. Саме тут невдовзі відбулося велике урочисте, свято з нагоди посвячення цього пам'ятника, на яке були приїхали 11 священиків, здебільшого зі Льво­ва, 2 монахині з Канади, багато гостей і, звичайно, сільчани-віруючі. І всі дов­кіл тоді дізналися, що тут, у могилі, спочиває не тіль­ки духовна особа, а й вір­ний син українського наро­ду, борець за його свободу Ярослав Ярославович Хавалко, другий секретар ви­датного українського військового діяча Євгена Коновальця. Він прожив корот­ке, але славне життя, яке вкоротили, відібравши здо­ров'я за активну діяльність у прогресивних українсь­ких, організаціях, польські поневолювачі.

Багато людей у Тухольці пам'ятають отця Хавалка — як високоосвічену, чесну 1 справедливу людину, як невтомного поборника нашого національного і духовного відродження. Пам'ятають і те, що саме Тухольківську парафію мав також ще раніше ба­тько Я. Я. Хавалка.

Жителька Тухольки, 78-річна Ганна Михайлів­на Харитон пригадує, що в 1932 році священик Хавалко на власні кошти організував поїздку молоді села до Львова на торжество «Молодь — Хри­стові», де тодішні молоді тухольківчани вперше по­бачили, митрополита Андрея Шептицького, почули його проповідь. До речі, Ганна Михайлівна зберег­ла і передала нам фотографію Я. Я. Хавалка.

Помер священик в 1936 році, залишивши молоду дружину, яка за розпо­відями тухольківчан, була родом з Миколаївщини, що поблизу Львова, і двоє, а декотрі кажуть четверо, дітей.

І стоїть тепер на цвинтарі, неординарний пам'ят­ник. Неординарний, як і особа, прах якої спочиває під ним.

 

Р. S. Коли вже готував­ся цей матеріал до друку, в райвідділі ЗАГС на нашtпрохання уважно перегор­нули старі архівні книги і з'ясували, що в о. Хавалка було офіційно ще одне ім'я — Михайло, айого точна дата народжен­ня — 15 листопада 1893 року. Отож пішов з життя славний син землі бой­ківської передчасно — в 43 роки. Пішов, але в пам'яті людей не згасне ніколи.

МИХАЙЛО НАБИТОВИЧ, с. Риків.

На знімку, перезнятому фотокоромредакції В. Сиротяком, незабут­ній священик з Тухольки, другий секретар Є. Коновальця, Я. Я. Хавалко.

  

 

 

 

 

Атрибутика роду Драго-Сас

© 2015 - 2018 Vysochanskiy-SAS | Всі права захищені

Joomla template created with Artisteer.