Спадкові матеріали

Ukrainian English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish

Пропамятна таблиця українським січовим стрільцям на горі Маківка у 1915 році. 
Лівий стовпчик, другий знизу: Стрілець - Матковський Осип - 22 літ - Висоцько - Турка.

3-го вересня 1914 року Українські Січові Стрільці в силі 2,500 вояків виїхали зі Стрия до Мукачева на Закарпаття на вишкіл, який не довго тривав, бо ворог вже був в Карпатах. Бойова зустріч української зброї зо зброєю Москви відбулася в карпатських місцевостях Сянки і Нижні Верецьки, де й появилися численні могили новітніх героїв в обороні України, що стали знову незаперечним доказом нашого права на вільне незалежне життя, збагатили нашу націю найкращими цінностями та започаткували героїчний похід українського народу до волі, що триває по сьогоднішний день...

Позиційна війна в Карпатах відбувалася майже цілий рік і дала можливість стрілецтву зустрітися з мешканцями гір і підгір'я та запізнатися з історичними залишками давного минулого, чи посилити приспану віками національну свідомість та гордість свого лицарського походження.

При кінці квітня 1915 р. почалися завзяті бої за гору Маківку, які тривали до 2-го травня. В тих боях УСС-ці вперше виступили як окрема українська військова одиниця здобули для себе признання від своїх і чужих. На Маківці сім стрілецьких сотень розбили два російські полки, що залишили тут 42-х вбитими, а 76 раненими та 35 полоненими.

Австрійська команда в своїх наказах писала, що УСС-ці можуть гордо дивитися на свої подвиги, бо повсякчасно залишиться в історії слава їхніх хоробрих діл та золотий лавровий листок в історії їхнього народу.

Українська Бойова Управа в звернені доУСС-ів писала: „Маківка, це Ваш стрілецький Маратон, — але Маратон цілого українського народу! Охоронний вал перед московською навалою та кріпка твердиня проти всіх ворогів України". Маківка знову вславила нашу бойківщину і після закінчення Першої світової війни стала символом боротьби за українську державу. Українська молодь з усіх сторін сходилася на цю гору, щоб скласти поклін героям та щоб набрати більше завзяття в боротьбі за Україну. Чимало мешканців Бойківщини, а передусім ці правдиві Бойки (мешканці гір) своєю відданістю та жертвенністю допомагали в цій війні бити ворога. (Фото з церкви с.Тухля).

Атрибутика роду Драго-Сас

© 2015 - 2018 Vysochanskiy-SAS | Всі права захищені

Joomla template created with Artisteer.