Спадкові матеріали

Ukrainian English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish

Гусне. Село Турківського повіту, 34 км на південь від Турки, 7 км на південь від станції поштової в Висоцькому Верньому, в південній частині повіту, на кордоні з Угорщиною. Село розміщене в долині потоку Гусиний, який тече з південного заходу на північний схід. Гусине Верхнє (734 м над рівнем моря) знаходиться ближче до джерел, Гусине Нижнє (688 м над рівнем моря) на північ від Верхнього.

На північний захід від Нижнього лежить Либохора, на півночі Висоцьке Верхнє, на схід Кривка. Село знаходиться в лісистих Бескидах. На південний захід тягнеться вздовж кордону угорського довге гірське пасмо, покрите лісами на схилах, а на верхах і хребті є полонини. Найвище піднімається південний кінець цього гірського пасма, так звана Полонина Букішка, в цій частині пасма найвища гора – Пікуль (1405 м), сама вища в Турківському повіті, на кордоні Угорщини, Гусиного і Кривки. На північний захід від Пікуля полонина знижується до 1318 м, далі гряда Зелемени знижується до 1307 м і тримається цієї висоти аж до сусіднього села Либохори, де Дзюровий Жолоб спадає до 1292 м. В бік Угорщини це кордонне пасмо знижується, крайній Пікуль навіть досить різко, а на північ знижується поступово за бігом Гусиного, притоки Стрия.

Цей потік збирає води, які стікають з кордонного пасма, набуває своєї назви після з’єднання з двома найбільшими потоками (Шідлова і Розчиска) і пливе через саму середину території села досить широким і кам’янистим руслом, збираючи притоки з цілого села, з яких найбільший Кривка, що примикає в Гусиному Нижньому з правого берегу.

На правому березі потоку піднімаються гори: Бердо, Пісмо (891 м), інші знижуються до 848 і 788 м, а на лівому знаходяться: Ельмова, Мунгат горб, Етрина (930 м), Припір (916 м), Шолодянський Круглий (874 м) і Кіртіноватка (853 м).

Великі землевласники (Товариство плодів лісових у Відні) мають: ріллі орної – 119 моргів, луків і городів – 77 моргів, пасовиськ –78 моргів, лісу – 2496 моргів; дрібні господарі мають: ріллі орної – 2054 моргів, луків і городів – 932 моргів, пасовиськ – 835 моргів, лісу – 27 моргів.

Згідно підрахунків в 1869 році в Гусиному Нижньому було 52 господарства, 259 мешканців, в Гусиному Верхньому 144 господарства і 735 мешканців; згідно перепису в 1881 році в Гусиному Нижньому було 220 мешканців греко-католиків і 19 жидів, а в Нижньому 735 греко-католиків і 54 жида. Греко-католицька парохія в Гусиному Верхньому належить до деканату в Висоцькому. Кожне село має дерев’яну церкву.

Місцеве населення належить до гірського роду Бойків, воно досить бідне, а літом розходиться на заробітки в різні сторони, в основному до Угорщини. Обидва села належать до столових маєтків країни Либохорської в самбірській економії землі Пшемисльської. Війтовство в Гусиному Верхньому в 1768 році було власністю Мартіна Ільницького, а в Гусиному Нижньому власністю Яна Комарницького. В 1772 році обидва села долучено до маєтку Бориня.

____________________________________

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego innych krajósłowiańskich. – Warszawa: nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914.

 

Атрибутика роду Драго-Сас

© 2015 - 2018 Vysochanskiy-SAS | Всі права захищені

Joomla template created with Artisteer.