Спадкові матеріали

Ukrainian English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish

Між замітними і талановитими постатями Бойківщини вперше пишемо сьогодні про людину, що вже народилася в Америці від старих емігрантів уродженців Бойківщини. Ще перед першою світовою війною прибула до ЗСА родина Йосифа Височанського з Висоцька Вижнього Турчанського повіту. Як зарабітковий емігрант, бл. п. Йосиф поселився в Монесен, Пенсільванія, у вуглевому басейні Скрентонщіни, де ціле життя працював вуглекопом, згинувши в підземельній шахті в 1936 році. Покійний залишив велику родину, з якої вийшло чотирьох священників, монахиня і кількох синів з іншими високими професіями. В тій родині 1914 року побачив світ син Франк, що після закінчення школи виявив мистецький хист і став малярем-скульптором. Глибоко переживши трагічну смерть батька в копальні, та бачучи важке і небезпечне життя вуглекопів, з яких більшість приїхала з українських Карпат ще перед першою світовою війною, молодий мистець весь свій талант присвятив відтворюванню важкого життя вуглекопів.

Заходом Українського Конгресового Комітету у Філадельфії в дні 15 лютого 1979 р. відбулося відкриття виставки картин і скульптур Франка Височанського ( твори підписує мистець скороченим прізвищем ”Висо” ) в етнічному Інституті Бальч у Філадельфії на 7-ій вул. Савт ч. 18. Виставка відкрита до кінця березня. Всі картини, яких на виставці є 39, виконані переважно чорним олівцем, що дуже вірно відзеркалює сіру буденщину і важке життя вуглекопів. В деяких картинах завважується модний примітивізм. Окремі картини відтворюють селянське життя Бойків і Гуцулів в Україні. Мистець виставив теж певну кількість музейних експонатів із копального приладдя вуглекопів. Показані скульптури зображують вуглекопів в часі роботи та копальників з родиною. У всіх своїх творах мистець виявив оригінальність та великий талан. Його виставки були влаштовувані і нагороджувані в різних містах Америки. Маляр - скульптор живе постійно в Блейкелі, Пенсільванія.


З хроніки наших краянів

В передостанньому ч. “Літопису” ми помістили знимку родини Височанських з Бойківщини, якої чотири сини є священиками. В тій родині було дванадцять дітей.

Сьогодні бажаємо згадати про талановитого сина тієї родини — Теодора Височанського. Передаємо в скороченні статтю д-ра Василя Луцевича.

“Теодор Височанський нардився 22 квітня 1915 р. в Монесен, Па., до школи ходив в Блеклі, Па. На вищу освіту не було грошей, і тому довелося доповняти мистецьку освіту щойно після повороту з війська. В 1971 р. Т.Височанський переходить на професійну працю мистецького малярства і карикатури. Першу скульптуру завершив у 1971 р.

Сьогодні Теодор Ф.Височанський знаний не тільки в Америці, але й в міжнародньому мистецькому світі. Ім’я мистця друкується в річниках нюйоркського видання “Мистці ЗСА” і в такому ж виданні мистців у Парижі.

Та не справа у відміченні, важне те, що його праці здобували на різних виставках найвищі відзначення. Мистець здобув на протязі чотирьох літ 20 головних нагород у різних містах Америки. Для підтвердження згадаємо, що відомий мистецький критик Джан кеннеді з “Ню Йорк Таймс” вибрав його картину із 1,425-ти різних малюнків. Відомий співредактор “Американського Артистичного Журналу” — Генрі Піц теж нагороджує образ Т.Ф.Височанського як один з перших із числа 1,683-ох присланих на конкурс.

Його чудові картини, що до певної міри нагадують древню мозаїку, принесли мистцеві славу. Ми горді за нашого мистця, бо він скрізь і завжди відмічає, що походить із українського роду. Його гостинний дім відкритий для своїх і чужих адораторів мистецтва. Саме з весною мистець вперше вибирається в Европу, щоб побувати на українській землі та вжитися і зглибити українську тематику, якій хоче теж присвятити свою творчість.”

Атрибутика роду Драго-Сас

© 2015 - 2018 Vysochanskiy-SAS | Всі права захищені

Joomla template created with Artisteer.